Price a Piece of Pizza!

More…

I love pizza (in fact, my husband has a hobby as a pizziaolo making all kinds of delicious pizzas in our wood fired pizza oven!) Now you and your students can dig into the art of pizza splitting to determine prices of slices! I wrote this as an Idea Sheet for RAFT in 2014 — not only does it share a very familiar topic (pizza), but it also relates math in a fun, and practical way! Mangiare!